Güneş Enerjisi Isıtma Sistemleri

A+ A- 

Güneş Enerjisi Isıtma Sistemleri

Güneş Enerji Fiyatları Sistemleri Konya

Güneş Enerji Fiyatları Sistemleri Konya

Pratik Güneş Enerjisi Kampanya

Güneş Enerjisi Fiyatları

 

Vakumlu Güneş Enerjisi

 

Güneş Enerjisi İskonto Fiyat

 

Su Isıtma Sistemleri

Vakumlu Güneş Enerjisi Sistemleri

Bilindiği üzere güneş enerjileri, güneş ışınlarını ısı enerjisine dönüştürerek sıcak su sağlamaktadır. Klasik güneş enerji sistemlerinde güneş ışınlarını ısı enerjisine dönüştürmek için bakır, aluminyum ve galvanizli çelik kollektörlerden faydalanılır. Yani su, bu metallere temas ederek ısınır. Eskiden bakır aluminyum gibi metaller mutfaklarımızda kullanılırdı, fakat zehir etkisi yaratmaması için sık sık kalaylanırlardı. Ancak, kollektörlerde sağlık açısından oldukça önemli olan kalaylama işlemi yapılmamaktadır. Zaman içerisinde mutfakta kullandığımız bu metallerin yerini oldukça sağlıklı olan Krom Nikel ve Cam malzemeler aldı.

Vakum Tüp Nedir ?

Güneşten gelen ışık enerjisini ısı enerjisine çeviren ve bu ısı enerjisini maksimum düzeyde muhafaza eden iç içe geçmiş iki silindirik tüp şeklinde borosilikat camdan oluşmuş kollektördür. Vakum tüpün içerisindeki ısıyı kaybetmeme mantığı, hava yoluyla oluşan ısı transferini (konveksiyon) ortadan kaldırmaktır. Çift cam pencere ve termosların ısı yalıtım mantığıyla aynıdır.

Güneş Enerjisi Nasıl Isıtır

Vakum tüp silindirik şekli dolayısıyla gün boyu güneş ışınlarını dik olarak alır. Bu sayede güneş ışınlarının büyük bir kısmını emerek ısıya çevirebilir. Böylece su sıcaklığı yaz aylarında 95 °C, kış aylarında 55 °C sıcaklıklara çıkabilmektedir. İki tüp arasında bulunan hava vakumla alındığından çift cam pencere ve termos mantığıyla ısı yalıtımı sağlar.
Gölgeli ve hatta -30 °C ve -50 °C dereceye varan sert hava koşullarında dahi su sıcaklığını artırmaya devam eder. Klasik güneş enerjilerinde ısı kaybı geceleri havanın soğumasıyla birlikte düzlem kollektörlerin cam yüzeylerinden ve yetersiz cam yünü ısı yalıtım malzemesi kullanılması nedeniyle depo cidarından gerçekleşir. Camyünü izolasyon yağmurlu havalarda su yalıtımı iyi yapılmamış olan depo cidarından içeri sızan suyu emerek kısa zamanda çürür. Camyününün çürümesi demek depoların ısı yalıtım özelliğini kaybetmesi demektir. 
Vakum tüplü sistemlerde kullanım suyu cam dışında herhangi bir metale temas etmeksizin ısınır hijyeniktir. Vakum tüpün yukarıda belirtilen üstün özellikleri yanı sıra su deposunun termosifon kalitesinde poliüretan izolasyonu sayesinde, diğer klasik düzlem kollektörlerden farklı olarak, geceleri kollektörden olan ısı kaybı minimuma iner ve elde ettiği ısıyı maksimum düzeyde günlerce muhafaza edebilir.

VAKUM TÜPLÜ KOLLEKTÖRLERİN DÜZLEM TİP KOLLEKTÖRLERDEN FARKI NEDİR?

Kollektör verimini artıran birinci etken, güneş ışınlarının gün boyu dik olarak alınmasıdır. Normal kollektörlerde ısı emici metal yüzey düzlem şeklinde olduğundan güneş ışınlarını sadece öğle saatlerinde dik olarak alır. 
İkinci etken, soğurucu yüzey performansıdır. Soğurucu yüzey performansı ısı emici yüzeyin absorbsiyon (a) katsayısının, yansıtma (e) katsayısına oranıdır. Absorbsiyon katsayısının yüksek, yansıtma katsayısının düşük olması kollektör verimini yükseltir.

Grafik 1Grafik 2

DÜZLEM KOLLEKTÖR VAKUM TÜP
Absorbsiyon Katsayısı (a) 0,92 - 0,96 0,93 - 0,96
Yansıtma Katsayısı (e) 0,30 - 0,40 0,03 - 0,06
Soğurucu yüzey performansı 2,3 - 3,2 15,5 - 32,0
Görüldüğü gibi aradaki fark (6-10 kat) azımsayamayacak kadar fazladır.
Üçüncü etken, ısı yalıtımıdır. Normal kollektörlerde ısı kaybını engellemek için üst tarafı yalnızca camla kapatılmıştır. Cam yüzeyle ısı emici metal yüzey arasında hava olduğundan hava yoluyla ısı kaybı (Konveksiyon yaklaşık % 15 oranında) kaçınılmazdır. Vakum tüplerde ısı emici yüzeyle dış cam arasındaki hava vakumlanarak alındığından konveksiyon ısı kaybı yok denecek kadar azaltılmıştır. Hava sıcaklığının 0 °C altına düşmesi halinde normal kollektörlerin içerisindeki su donar ve kollektörleri patlatır, vakum tüplerde -30 °C ve -50 °C sıcaklıklarda dahi sistem içerisindeki su donmaksızın çalışır.

NEDEN KROM NİKEL SU TANKI MALZEMESİ ?

Klasik güneş enerjilerinde karşılaşılan en büyük sorunlardan biriside galvaniz (demir üzeri çinko kaplama) su tankı malzemesinin paslanması, suyu kirletmesi ve kısa sayılacak zamanda çürümesidir. Paslanmaya ve çürümeye dayanıklı en uygun malzeme Krom Nikeldir, bu özelliği dolayısıyla Krom Nikel paslanmaz çelik diye isimlendirilir. Mutfaklarda kullandığımız tencere, tabak, çatal, kaşık v.s. gibi birçok malzeme Krom Nikelden imal edilmiştir.

SICAK SU TANKI (özellikleri)

Depolarımız,İç depo malzememiz 0,80mm AISI 304 Krom Nikel, dış depomuz 0,40mm AISI 304 Krom Nikel,  . İç depo kaynağında Lazer (Otomatik Argon) kaynağı, yan kapaklarda da dikiş kaynağı kullanılmaktadır. Depolarımızda kalın malzeme ve son teknoloji kaynak kullandığımız için depolarımızın ömrü oldukça uzundur.

 ARA

YOL TARİFİ

MAİL GÖNDER