Su Tasarrufu Nasıl Yapılır ?

A+ A- 

Su Tasarrufu Nasıl Yapılır ?

Su tasarrufu hakkında sizler için bir yazı hazırladık, sizde bu yazımızı okuyarak, verimli şekilde suyu nasıl tasarruf edeceğiniz hakkında, bilgi sahibi olacaksınız.

Su tasarrufu nasıl yapılır

1) Musluğu açık bırakmayın 

Annelerimiz bize o lezziz sebze yemeklerinden yapmadan önce onları güzel güzel yıkıyorlar. Sebzeler elde yıkanmak yerine, su dolu bir kapta yıkanırsa, çok daha az su tüketilir. 4 kişilik bir aile bu yöntemle yılda 18 ton su kurtarabilir. 

2) Bulaşıkları makinede yıkayın 

Bulaşıkları elde değil makinede yıkamak hem temizlik açısından hemde su tasarrufu açısından önemlidir. 4 kişilik bir ailenin bulaşığı elde yıkandığı zaman 80 ile 120 litre su kullanılır. Oysa bulaşık makinası aynı bulaşığı sadece 12 litre su ile yıkar. Buda yılda 26 ile 40 ton suyun kurtarılması demektir. 

3) Dişerinizi fırçalarken, suyu kapatın 
Diş ve ağız sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Diş fırçalarken musluğu kapatara kullanmadığımız su gideri, yılda kişi başına ortalama 12 tondur. 4 kişilik bir aile için bu rakkam, 48 tondur. 

4) Daha sık duş alın 
Temizliğimize de özen göstermeliyiz. 5 dakikalık bir duşta ortalama 60 litre su harcarsınız. 4 kişilik bir ailenin her bir ferdi duş süresini 1 dakika kısaltırsa, yaklaşık 18 ton su kurtarırsınız. 

5) Duş başlığınızı değiştirin 
Yeni model, gayet ekonomik, suyu daha iyi püskürten su başlıklarından alın. Böylece daha az suyla daha tazikli duş alabilirsiniz. 

6) Muslukları tamir ettirin 
Evdeki tüm muslukların su kaçırmadığından emin olmalıyız. Bozuk musluk gördüğümüzde anne-babamızı onları tamir ettirmek konusunda yönlendirmeliyiz... Her saniye bir damla su akıtan musluk yılda bir ton su harcar. 

7) Sifona plastik bir şişe yerleştirin 
Sifonunuzun içersine içi dolu bir pet şişe koyarsanız, her sifonu çekişinizde o pet şişenin kapladığı hacim kadar su tasarrufu sağlamış olursunuz. Sadece bu basit önlemle bile yılda 2 ton su kurtarabilirsiniz. 

8) Gereksiz yere sifon çekmeyin 
Tuvaleti çöp olarak kullanmamalısınız. 
4 kişilik bir ailenin her ferdi, sifonu günde bir kez amacı dışında çekerse, yılda 16 ton su harcanmış olur. O yüzden lütfen tuvalete çöp ve tuvalet kağıdından başka birşey atmayın. 

9) Çamaşır makinasını ekonomik kullanın 
Evde, çamaşır makinası konusunda yapacağınız aile fertleri arasındaki iş birliği ailenizin büyük miktarda su tasarrufu yapmasını sağlayacaktır. Bir çamaşır makinası tek çalıştırmada 176 litre su harcar. Makinayı tam doldurmadan çalıştırmazsanız su tasrrufu için büyük bir katkıda bulunmuş olursunuz. Makinanızı yılda bir kez daha az çalıştırırsanız, yılda 9 ton suyu kurtarırsınız. 

10) Su kaçaklarını engelleyin 
Bu iş hernekadar sizin göreviniz olmasada evinizdeki eskiyen su borularının yenileri ile değiştirilmesi yada tamir ettirilmesi de faydalı olabilir. Eski tip borular tonlarca su harcar. 

Su tasarrufu nasıl olur

Su tasarrufu nasıl yapılır ?

Duş başlıkları:

Tüketimin en yoğun olduğu yerler evlerimizin banyo bölümleridir. Özellikle duşlar ve rezervuarlar tüketimin %40’ını bulmaktadır. Duş başlıklarında yapılacak debi sınırlamalı değişiklikler ile   %40–60 arasında su tasarrufu sağlanır. Su açma kapama bir kolla yapılır. Duş sırasında isteğinize göre suyu kısabilirsiniz veya kapatabilirsiniz. Bu duş başlıklarının çeşitli püskürtmeli tipleri vardır. Su tasarruflu duş başlıkları normal bir maliyetle alınabilir.

Eski klozetler:

Evlerde en fazla su tükettiğimiz yerlerden biride tuvaletlerdir. Tek bir kişinin yılda ortalama 49.140 litre suyu tuvaletlerde tükettiği belirtilmektedir. Yeni teknolojilerde 6/9 litre veya 3/6 litre tüketen rezervuarlar yapılmıştır. Bu modellerdeki su tüketimi standart modellere kıyasla % 60 daha tasarrufludur. 

Su sızdıran musluklar:

Sızıntı yapan damlayan bir musluktan ayda yaklaşık 900 litre yanı 1 tona yakın su boşa akabilir. Bu tip damlayan bir musluğun altında bir kahve fincanı 10 dakikada doluyorsa, boşa harcanan su miktarı yılda 15.000 litre eder. Bir de bunun sıcak su olduğunu düşürsek ilave olarak 15.000 litrelik suyu ısıtmak için kullanılan enerjiyi de boşa harcamış oluruz.

su tasarrufunun önemi

Su tasarrufunun önemli ipuçları:

Su sarfiyatını önemli ölçüde azaltabilmek için basit metotlar vardır. Örneğin;

a)   Tek kumandalı sıcak soğuk karıştırıcısı ve karıştırıcı bataryayı lavaboda ya da duşta kullanmanız sonucu % 30 su tasarrufu sağlamış olursunuz.

b)  Tuvaletin rezervuarındaki suyu durdurma sistemi, kireçlenme veya pislikler nedeniyle tam kapatma yapamadığı için su sızdırır. Bu da günde 200 litre suyun boşuna akması demektir. Zaten pahalıya mal olan evlerimizde kullandığımız suyun israfını önlemek için sistemin her zaman temiz tutulması ve arızalarının hemen giderilmesi gerekmektedir.

c)  Rezervuarın içerisine sığdırabileceğimiz bir   (1 veya 2,5 litre sığabilir)  bir plastik şişeyi su ile doldurarak ağzını sıkıca kapatıp rezervuarınızın içerisine yerleştirebiliriz. Böylece rezervuarı her kullandığınızda bir litre veya iki buçuk litre daha az su kullanmış oluruz.

d)  Tuvalet kâğıdı, kâğıt havlu ve sigara izmaritleri tuvalete atılmamalı. Bunları gidermek için normalden daha fazla su harcamak zorunda kalırız.

e)  Küveti doldurarak yapılan banyo için 180 litre su kullanılır. Hâlbuki 5 dakikada yapılacak bir duşta 30 veya 60 litre arası su tüketimi olur. Bu yaklaşık   %54 ile % 108 arası bir su tasarrufuna denk gelmektir.

f)   Dişlerimizin fırçalanması için bir bardak su yeterlidir. Böylece en fazla 0,1 litre su harcanır. Aynı işlem için musluktan devamlı akan suyu kullandığımızda 4 litreye denk gelmektedir. Tıraş olurken de benzeri biçimde davranmalıyız. Suyu sürekli açık bırakmamalıyız.

g)  Damlayan musluk inanılamayacak derecede su kaybına neden olur. Örneğin; saniyede bir damla su, damlatan musluktan günde 17 litre su boşuna akar, bu nedenle damlayan muslukları hemen tamiri yapılmalıdır.

h)  Bulaşık veya çamaşır makineleri el ile yıkamalara nazaran daha az su tüketirler, yalnız makinelerin tamamen doldurduktan sonra yıkamaya başlaması gerekir. 

i)    15 yıldan daha eski çamaşır makineleri daha çok su ve elektrik tüketir. Bunları değiştirdiğinizde önemli tasarruf yapılır.

j)    Suyu çeşmeden içen yerlerde boruda ısınan su sebebi ile su soğuyuncaya kadar boşa akıtılır. Suyu boşa akıtmak yerine soğutmak amaçlı buz kalıbı kullanılabilir.

k)  Ev ve iş yerlerimizde su tasarrufu sağlayacak özellikte armatürler kullanılmalıdır. Bunlardan bazıları; Kademeli veya debi regülâtörlü kartuşlar, hava karıştırıcılı perlatörler, fotoselli kontrol sistemleri, zaman ayarlı veya termostatik bataryalar gibi.

l)    Armatür satın alırken su tasarrufu sağlayıcı özelliği olup olmadığı araştırılmalıdır.

m) Bulaşıklar elle yıkandığında durulamak için direkt çeşmeden akarsu kullanılmamalıdır. Önce leğende veya evyede köpüğü akıtılmalı. Sonra musluk suyu kısık seviyede açılmalı ve bulaşıklar durulanmalı. Durulamaya ara verildiğinde musluk hemen kapatılmalıdır.

n)  Meyve ve sebzeler musluktan akan su yerine uygun bir kaba doldurulacak suda yıkanmalıdır.

o)  Otomobilleri yıkarken kova ve sünger kullanılmalı veya hortum ucuna suyu püskürtmek için geliştirilmiş özel tertibatlar takılmalıdır. Bir araç hortum tutularak yıkandığında 150 litre civarında su tüketilir. Kova kullanıldığında maksimum 50 litre su tüketilir. 

p)  Yağmur yağma ihtimali varken arabalar yıkanmamalı veya bahçe sulanmamalıdır.

su tasarrufu neden önemli

Su tasarrufunun önemi

Kim ve nerede olursak olalım, ne yapıyor olursak olalım hiç fark etmez. Hepimizin her gün değişik şekillerde suya ihtiyacı vardır. Meyve, sebze ve bitkilerin yetişmesin de, hayvanların ve diğer canlıların yaşamasın da,   mevsimlerin oluşmasın da, Yaşamamızın ve sağlıklı kalmamızın en temel ihtiyacı olan su kaynaklarının tümünü, bütün bu önemine rağmen saygısızca kirletiyor ve tüketiyoruz.

Şu andan itibaren,2008 yılı ve sonrası su kaynaklarının korunması, su tasarrufunun öneminin anlaşılması ve birey, aile, ülke ve global olarak bu bilince odaklanma açısından bir fırsat yılı olsun. Hepimiz kendi hayatımızda ve çevremizde içilebilir su kaynaklarını korumada ve su tasarrufu sağlamada fark yaratalım ve buna odaklanmayı sağlayalım. Suyu kullandığınız her noktada tasarruf gerekliliğini düşünerek hareket edelim. Tasarruf yöntemleri herkesin günlük hayatındaki aktivitelere bağlı olacağı gibi genel tasarruf yöntemlerini de mutlaka uygulayalım. İnsan madem düşünüyor, farkını burada göstermelidir…

Rakamlarla Su Kullanımı :

Bilim adamları, araştırmacılar yıllardan beri dünyada ciddi bir su sorunu olduğunu anlatmaya çalışıyorlardı. Fakat seslerini yeterince duyuramıyor, insanların su sorununa ilgisini çekemiyorlardı. Son dönemde etkisini gösteren küresel ısınma su sorununu dünyanın gündemine soktu. Artık bütün dünyada gerekli önlemler alınmazsa su sorununun gelecekte büyük krizlere neden olacağı çok iyi biliniyor.

Fakat dünyayı yönetenlerin su sorununa ilgisizliği de devam ediyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve diğer ilgili kurumların verilerine göre dünyada yaklaşık 1 milyar insan temiz suya ulaşamıyor. Su sorunu nedeniyle yaşanan hastalıklar sonucu yılda milyonlarca insan yaşamını yitiriyor.

22 Mart Dünya Su Gününde bütün dünyada suyun önemi dile getirilmektedir. Dünya su miktarı 1,4 milyar kilometreküp olarak tahmin ediliyor. Bu suyun yüzde 97,5'i tuzlu su, yüzde 2,5'i tatlı su kaynaklarından oluşuyor. Bir başka çarpıcı rakam ise, dünyadaki toplam su tüketiminin yaklaşık yüzde 75'inin sulamada yani tarımda kullanılıyor olması. Bu yönüyle gıda üretimi açısından da suyun çok büyük önemi var.

Su kaynakları bakımından Türkiye, "su fakiri" bir ülke değil. Ancak, zengin de değil. Türkiye'nin asıl sorunu su bilincinden yoksun olması. Su bilinci olmayınca su kaynakları da verimli kullanılamıyor. Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye) ‘na göre; Tarımda değil tüm sektörlerde su plansız kullanılıyor. Türkiye'nin ulusal bir su vizyonu yok. Su yönetiminden sorumlu 14 farklı kurum var.

Tarımsal sulamanın yüzde 88'i vahşi sulama şeklinde yapılıyor. Kentsel kullanımda kaçak ve kayıpların oranı yüzde 40 civarında. Belediyelerin sadece yüzde 8'inde arıtma tesisi var, organize sanayi bölgelerinde atık suların yüzde 25'i arıtılmıyor. Bir litre atık su, 8 litre tatlı suyu kirletiyor.

Sulak alanlar kuruyor ve kirleniyor. Son 40 yılda sulak alanların yarısı kaybedildi. Kaybedilen sulak alanlar arasında Amik Gölü, Avlan Gölü, Ketsel, Gavur, Yarma, Aynaz, Hotamış, Eşmekaya sazlıkları var. Beyşehir Gölü, Tuz Gölü, Akşehir-Eber gölleri, Bafa Gölü, Eğirdir Gölü ve Sultansazlığı ise giderek kuruyan ve kirlenen sulak alanlardan sadece birkaç tanesi.

Su Tasarrufu Neden Önemli ?

Yeraltı suları da tükeniyor. Konya havzasındaki 50 bin kuyunun yarısı kaçak, her sene su seviyesi birkaç metre düşüyor.

2025'te Türkiye'de yağışların yüzde 25 azalması bekleniyor.

2030 yılında nüfusu 100 milyona ulaşması beklenen Türkiye, kişi başına bin 100 metreküp kullanılabilir su miktarıyla, su sıkıntısı çeken ülke durumuna gelecek.

Bütün bunları karamsar bir tablo çizmek için yazmıyoruz. Türkiye'nin su gerçeği bu. Ne yazık ki bu gerçeğin tarımsal boyutu daha da ürkütücü. Tarımsal sulamanın yaklaşık yüzde 90'ı vahşi sulama olarak adlandırılan salma sulama yöntemi ile yapılıyor. Vahşi sulama nedeniyle GAP bölgesi başta olmak üzere belli bölgelerde topraklar tuzlanıyor, verimsizleşiyor. Bu toprakların önemli bölümü bir daha kullanılamayacak. Dünyada hızla yaygınlaşan ve sulamada en verimli yöntem olan damla sulama sistemi, Türkiye'de çok az kullanılıyor.

Bir tarafta artan nüfus, diğer tarafta azalan su kaynakları. Suya olan ihtiyaç her geçen gün daha da büyüyecek. Bugün petrol için ülke işgal edenler, yarın su için saldıracaklardır.

Su savaşlarının yaşanmaması için "insanım" diyen herkesin su bilincine sahip olması gerekir. Bu aynı zamanda gelecek kuşaklara karşı en büyük sorumluluğumuzdur. Tesisatçı Lazımsa Su Tesisatçısı 

suyu kurtarmanın önemi

 ARA

YOL TARİFİ

MAİL GÖNDER