Tıkalı Banyo Gideri Nasıl Açılır?

A+ A- 

Tıkalı Banyo Gideri Nasıl Açılır?

Tıkalı Banyo Gideri Nasıl Açılır?

Günlük hayatımızda aktif olarak kullandığımız, sağlığımız ve hijyen olarak önem verdiğimiz banyolarımızdaki tıkanma nedenleri farklılık gösterse de, genel de banyo yaparken vücudumuzdan dökülen kıl ve tüyler sebep olmaktadır. Ayrıca sabun parçacıkları, kullanmış olduğumuz vücut kremleri ve şampuanlarda tıkanıklıkları hızlandırmaktadır. Makalemizde tıkanmış olan banyo gideri nasıl açılır? Hakkında bilgi ve birden çok açma yöntemi ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Tıkanıklığın bir diğer nedeni ise inşaat zamanından kalma veya süzgeçlerinize atılan ya da kaçırılan katı atıklardan oluşmaktadır. Bu atıklardan oluşan tıkanıklıklar en zor olanıdır. Kimyasal ve organik yöntemler bu tıkanıklıklar karşısında biraz aciz kalırlar. Ayrıca bu tıkanıklar ile karşılaşırsanız mutlaka bir uzman tesisatçı tarafından yardım almanız gerekmektedir.

 

Gelişen teknoloji ile tıkanıklık açma cihazları, kameraları ile tesisatınızın içine girerek, tıkanık olan bölgeyi ve tıkanık başlangıcı olan bölgeleri önceden belirleyerek, bu bölgelere de müdahalede bulunabilir.

Tıkanık açma cihazları, banyonuzu kırmadan dökmeden giderinizi uygun maliyet ile sorununuzdan kurtarabilir.

Günlük kullanımımız için yapılmış banyoların giderleri, ekonomik olması ve maliyetten kaçmak için bazı firmalar tarafından en küçük çaplı borular kullanılarak yapılmaktadır. Ufak çaplı pimaş gider boruları, aktif kullandığınız banyolarda çok çabuk tıkanmasına sebep oluyor ve zaman içerisinde bu tıkanıklıklar kötü koku yaymaya başlıyor.

Kimyasal Çözümler İle Banyo Gideri Açma Nasıl Yapılır?

Kimyasal ürünleri pek fazla tavsiye etmesek te bazen ihtiyaçlarımız karşılığında kullanmak zorunda kalıyoruz. Tıkanıklıkları açma konusunda kullanacağımız ağır kimyasallar, vücudumuza değdiği zaman tahriş edebilir, soluduğumuz zaman solunum yollarımız da hasarlar oluşturabilir ve elbiselerimize damladığı zaman çıkmayan lekelere dönüşebilir ürünlerdir. Birde bunları karıştırıp kullanmak, sağlığımızı da ciddi planda tehlikeye atacaktır.

Tuz ruhu, çamaşır suyu ve porçöz gibi ürünleri sizlere önerebiliriz. Burada dikkat etmeniz gereken konular, kullanacağınız ürünleri kesinlikle birbirine karıştırıp kullanmayınız, kullanırken eldiven giyiniz ve mümkün olduğu kadar maske kullanmaya özen gösteriniz.

Kullanmış olduğunuz ürünler, tıkanıklığın nedenine göre size yardımcı olacaktır. Katı atıklar ve inşaat atıkları  için kimyasal tıkanık açma ürünleri sizlere çözüm olmayacaktır. Katı atık tıkanıklıkları için sıhhı tesisatçısından yardım almanız gerekmektedir.

 

 

Organik Yollar İle Banyo Gideri Açma Nasıl Yapılır?

Organik yollar ile banyo giderlerini açmak, kimyasal yollar ile bu işi yapmanızdan daha sağlıklı ve ekonomiktir. Organik yollarla yapabileceğiniz yöntem 3 tanedir. Bu yöntemlerden sonra giderinizden gelen kötü kokular kesilecek ve banyonuzdan güzel bir koku gelmeye başlayacaktır.

Karbonat ile giderinizi açmak için, önceden hazırlamış olduğunuz 1 litre kaynar suyu giderinize dökün ve 5 dakika kadar bekleyiniz. Süre dolduktan sonra önceden hazırlamış olduğunuz karbonatlı su karışımınızı giderinize dökün ve 5 dakika kadar bekleyiniz, 5 dakika sonunda giderinize ılık su döküp durulama işlemini yapınız. Son olarak yarım su bardağı kadar limon suyunuzu giderinize dökerek banyonuzun güzel kokmasını sağlayınız. Banyo gideriniz doğal yollar ile tıkanmış ise mutlaka işe yarayacaktır.

Sirke ile tıkanıklığınızı açmak için, önceden hazırlamış olduğunuz kaynar suyu giderinize döküp 5 dakika kadar bekledikten sonra, yarım litre sirkenizi giderinize dökünüz. 5 dakika kadar bekledikten sonra 1 litre kadar ılık suyu ile durulama işleminizi yapınız. Durulama işleminden sonra banyonuzun güzel kokması için mutlaka yarım bardak limon suyunu giderinize dökünüz. Böylece hem tıkanıklık sorunundan kurtulacaksınız hemde banyonuzda güzel bir koku oluşacaktır.

Sirke ve karbonat ile banyo giderinizi açmak için, yukarıda bahsettiğimiz gibi önceden hazırlamış kaynar suyumuzu giderimize döküyoruz. 5 dakika kadar bekledikten sonra önce karbonatımızı giderimize döküyoruz, hemen ardından sirkemizi döküyoruz. İki madde reaksiyona girip giderlerinizi daha hızlı açabilmektedir. Daha kalıcı ve kesin bir çözüm olan bu karışım tercih edilen bir metotdur.

Yukarıda bahsettiğimiz 3 yöntem işinize yaramadıysa size acil tarafından konusunda uzman bir su tesisatçısı gerekmektedir. İl ve ilçenize göre sayfamızda arama yapıp profesyonel hizmet veren su tesisatçı arkadaşlarımıza ulaşabilirsiniz.

 

 ARA

YOL TARİFİ

MAİL GÖNDER