Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır ?

A+ A- 

Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır ?

tıkalı lavabo açma teknikleri

Tıkalı olan lavabonuzu açmak için ne yapabilirim diye internet mecrasına kendiniz attınız ve çözüm arıyorsunuz. İnternet sayfalarında forumlarda bir sürü şey yazmışlar, bende bunları anlattıkları ne kadar doğru diye inceledim ve anlattıklarının birçok noktada katılmadığımı gördüm. Bu yüzden bu yazıyı yazma gereği hissettim, çünkü anlatılan şeylerin hepsi anlık çözümler, kalıcı olarak bir çözüm maalesef bulamadım.

Lavabo pompası ile ilgili anlatılanlar en mantıklısı gibi görünse de, el pompaları geçici çözüm olmaktan ileriye gitmeyecektir. El pompaları süzgeçteki tıkanıklıkları geçici olarak açabilir. Yeniden kısa zamanda tıkanık baş gösterecektir. Eğer tıkanıklığınız lavabo sifonu içinde değil de boru s veya boru tarafında ise el pompası işe yaramayacaktır. El pompasının basıncı sadece sifon tarafına kadar basınç uygulayabilir. Süzgeç tarafındaki tıkanıklığı geçici açmak sürekli elinizde el pompası ile lavabonuzda uğraşacaksınız.

Tıkanıklık açmadan önce tıkanıklık nedenleri bilmek gerekmektedir. Yağ atıkları zaman içerisinde sifon ve borularda yapışarak tıkanıklığa neden olmaktadır. Aynı zamanda yemek artıkları, tırnak ve saç, sakal gibi tüyler ve lavabolarda yıkamış olduğunuz bulaşık artıkları da lavabolarınızı tıkayacaktır. Bu tıkanık nedenleri kimyasal yollar, organik yollar ve profesyonel destek alınarak çözülebilirler. İnşaat atıkları ve lavabolara atılan ve kaçırılan katı atık ve plastik maddelerin kimyasal veya organik yollar ile açılması söz konusu değildir.

pompa ile lavabo açma

Son teknoloji tıkanık açma cihazları, kameralar ile lavabonuzdan girerek tıkanıklığı noktasal olarak görüntüleyebilir ve kırmadan dökmeden noktasal olarak tıkanıklığınızı giderebilirler. Katı atıkların tıkanıklığını açmak veya plastik maddelerin tıkanıklığını açmak, maliyet açısından tıkanıklık açma makineleri ile yapmak daha mantıklıdır. Diğer yöntemlerin hepsi ya çözüm olmayacak ya da geçici çözüm olacaktır.

 

Kimyasal Yollar İle Lavabo Nasıl Açılır?

Kimyasallar ile tıkanık lavabo açma işlemi tamamen riskli bir işlemdir, çünkü nasıl neyin ne kadar kullanılacağı hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Ayrıca kimyasallar tıkanık olan nesne ile reaksiyona girer ve ortaya ciddi bir ısı çıkar bu ısının çok yükselmesi durumunda borularınız eriyebilir ve artık bir tesisatçı çağırdığınızda size boruların değişmesi gerektiğini söyleyebilir. 

Kimyasal yöntemler sağlığınız içinde tehlikeli olabilir. Kullanmış olduğunuz ürünleri solumamanızı tavsiye ederiz. Teninize direk temas ettirmekten kaçınınız. Kullanırken mutlaka eldiven kullanınız. Ağır kimyasal ürünler pimaş boru, sifon ve boru contalarını da ömrünü kısaltacak ve size ekstra masrafa oluşturacaktır.

Bir diğer yöntem ince teller vasıtası ile lavabo borusu içerindeki tıkanığı açmak bunun için öncelikle uzun bir tel lazım, telin ucunu kıvırın ve olta iğnesi şekline getirin, ama öncelikle lavabonun sifonunu borudan çıkarıp boruya teli çevirerek itekleyin, dirseklerden geçmesi için sürekli sallayarak itekleyin. Şansınız varsa ve tıkanık yakın bir bölgede ise belki de tıkanık olan lavabo açılır. Şansınız yoksa siz bir tesisatçı çağırın ve bu işi bitirin kendinizi yormadan.

sirke ile lavabo açma

 

Organik Yollar İle Lavabo Nasıl Açılır ?

Doğal yollar ile tıkanıklığınızın durumuna ve neyin tıkadığına göre lavabonuzu açmanız mümkündür. Burada tıkanıklığın nedeni çok önemlidir. Lavabonuzda süzgeç yoksa ve plastik bir ürün kaçmışsa, organik yollar derdinize derman olmayacaktır. Doğal katı atıkların tıkadıkları tıkanıklıklar birazdan bahsedeceğim gibi doğal yollar ile açılabilir.

Bahsedeceğim bütün yöntemlerde 5 dakika kadar önce lavabonuza 1 litre kadar kaynar suyu dökmeniz gerekmektedir.

 

Sirke İle Tıkanıklık Açma

Kaynar suyu lavabonuza döktünüz ve 5 dakika kadar beklediniz, sonra sirkeyi 2 su bardağı sirkeyi lavabonuza dökün. Bu yöntem lavabonuzdaki tıkanıklığı gidermenizde yardımcı olacaktır. Eğer lavabonuzdan kötü kokular da geliyor ise yarım su bardağı limon suyunuz lavabonuza dökün. Kısa sürede olsa lavabonuzdan gelen kötü kokuların önüne geçtiği gibi lavabonuzda güzel kokularda gelmesine sağlayacaktır.

 

Karbonat İle Tıkanıklık Açma

karbonat ile lavabo açma

Kaynar suyu döktükten sonra, karbonatı lavabonuza dökün 10 dakika kadar bekleyiniz. 10 dakika sonra lavabonuza ılık su dökünüz. Bu yöntem doğal yollar ile tıkanıklığınızı açmanıza yardımcı olacaktır. Lavabonuzun güzel kokması için yarım bardak limon suyunu da mutlaka lavabonuza dökün.

Bu 2 yöntem ile tıkanıklığı açma konusunda sizi başarıya ulaştırmadıysa, sirke ve karbonatı bir arada deneyebilirsiniz.

 

Sirke ve Karbonat İle Tıkanıklık Açma

Kaynar suyu döküp 10 dakika kadar bekledikten sonra, önce karbonatı dökün hemen ardından sirkeyi lavabonuza dökün. İki ürün reaksiyona girecek ve tıkanıklıklarınızı daha hızlı açacak ve daha uzun ömürlü çare olacaktır.

Eğer tıkanıklık nedeniniz plastik ürün veya inşaat atıklarından oluşuyor ise yukarıdaki yöntemlerin hiçbir işinize yaramayacaktır. Bunun için profesyonel bir destek almanız gerekecektir. Bu konuda konusunda uzman personellerimiz ile bizleri 7 / 24 arayabilirsiniz.

dikkat tıkalı lavabo nasıl açılır

 ARA

YOL TARİFİ

MAİL GÖNDER